Więcej Słońca w domu

WIĘCEJ SŁOŃCA W DOMU - POZNAJ TECHNOLOGIE DOŚWIETLAjące wnętrza światłem naturalnym

19 sierpnia 2018 r. w Parku Decjusza oraz 2 września 2018 r. w Parku Krakowskim zaplanowane zostały prezentacje technologii doświetlających wnętrza światłem naturalnym pn. "Więcej Słońca w domu". Prezentacje towarzyszyć będą Piknikom Krakowskim, a ich organizacją - na zlecenie Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie - zajmuje się Instytut Zrównoważonej Energetyki.

Aby śledzić na bieżąco przygotowania i przebieg prezentacji zapraszamy na stronę wydarzenia w portalu Facebook (PRZEJDŹ) oraz na profil Instagram (PRZEJDŹ).

Piknik KRAKOWSKI W PARKU DECJUSZA, 19 SIERPNIA 2018

Piknik Krakowski w Parku Decjusza (niedziela, 19 sierpnia 2018 r.) był okazją nie tylko do zjedzenia pysznego posiłku w gronie rodziny i znajomych, ale również do poznania technologii wykorzystania energii słonecznej w codziennym życiu. Wydarzenie przygotowane przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Instytut Zrównoważonej Energetyki obejmowało prezentację technologii doświetlania wnętrz światłem naturalnym, prezentację możliwości przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną i ciepło do podgrzewania wody użytkowej, a także prezentację łodzi i elektroszybowca napędzanych energią słoneczną (odpowiednio AGH Solar Boat i AGH Solar Plane).

Głównym punktem wydarzenia była prezentacja pn. „Więcej Słońca w domu”, która przygotowana została przez pracowników, doktorantów i studentów AGH. Wśród przedstawionych rozwiązań było odbijanie światła słonecznego z wykorzystaniem heliostatu sferycznego (heliosfery), zaginanie światła za pomocą świetlika zainstalowanego w dachu domu oraz naśladowanie światła naturalnego za pomocą specjalnych lamp. Szczególne zainteresowanie wśród odwiedzających wzbudziła heliosfera – wynalazek opracowany przez mgr inż. Pawła Wajssa. Każdy z zainteresowanych mógł na własne oczy zobaczyć jak działa to urządzenie oraz przekonać się o jego skuteczności.  

Prezentacji „Więcej Słońca w domu” towarzyszył pokaz innowacyjnych projektów tworzonych przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwszy z nich, AGH Solar Boat, obejmuje budowę łodzi zasilanej energią słoneczną pod kątem rywalizacji z najlepszymi konstrukcjami z całego świata. W obecnym sezonie stworzona przez studentów łódź osiągnęła wielki sukces w zawodach Monaco Solar & Energy Boat Challenge 2018, zajmując 3. miejsce w swojej klasie. Drugi z projektów, AGH Solar Plane, poświęcony jest budowie bezzałogowego elektroszybowca zasilanego energią słoneczną, który tworzony jest z myślą o całodobowych przelotach nad Polską (i nie tylko).

Podczas wydarzenia nie zabrakło również prezentacji rozwiązań technicznych w zakresie wykorzystania energii słonecznej do wytwarzania energii elektrycznej i przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych. Demonstrację technologii modułów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych przeprowadzili przedstawiciele Instytutu Zrównoważonej Energetyki.

Poza prezentacjami przygotowanymi z myślą o dorosłych, organizatorzy przygotowali również szereg atrakcji dla dzieci. Najmłodsi mieli okazję wziąć udział w wyścigu samochodzików elektrycznych zasilanych energią słoneczną, wyścigu mini-łodzi elektrycznych oraz konkurencji obejmującej składanie papierowych samolocików i  rzut na odległość. Zabawa była przednia!

Poniżej prezentujemy krótką fotorelację z wydarzenia. 

Kolejny Piknik z prezentacją „Więcej Słońca w domu” już 2 września 2018 r. w Parku Krakowskim. Gorąco zapraszamy! 

WiecejSloncaWDomu