Tydzień Zrównoważonej Energii 2016

IV TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEJ ENERGII - RELACJA

Tydzień Zrównoważonej Energii to ogólnopolskie wydarzenie energetyczne, którego celem jest popularyzacja idei zrównoważonego rozwoju energetyki, budownictwa i transportu, a także ochrony środowiska. Czwarta edycja TZE odbyła się w drugiej połowie maja br. na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie i jak co roku cieszyła się sporym zainteresowaniem. 

W ramach tegorocznej edycji TZE zorganizowana została międzynarodowa konferencja naukowa International Conference on the Sustainable Energy and Environment Development, debata otwarta na temat „Redukcja emisji w transporcie drogowym – czy Kraków musi oddychać spalinami?” (o konferencji SEED'16 szerzej piszemy TUTAJ, natomiast o debacie TUTAJ), Park Energetyczny, warsztaty i szkolenia specjalistyczne, wyjazd techniczny do elektrowni wodnej Dąbie w Krakowie, Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa „Energia – Ekologia – Etyka”, Akademickie Forum Energii Jądrowej, dni otwarte dla młodzieży szkolnej oraz konkurs i quiz energetyczny. Wszystko to zawarte zostało w wyjątkowo intensywnych pięciu dniach (16-20.05.2016).

Najbardziej widoczną z zewnątrz częścią Tygodnia Zrównoważonej Energii był tradycyjnie już Park Energetyczny, który odbywał się przy Centrum Energetyki AGH. Park Energetyczny stanowił doskonałą okazję do zapoznania się z praktycznymi aspektami działania urządzeń OZE (i nie tylko), jak również z bogatą ofertą firm partnerskich. W tegorocznej edycji Parku Energetycznego udział wzięły takie firmy, jak: Zehnder Polska, Termocent, Hemms, KRD Global Group, Columbus Energy, Cebud oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE. Z kolei wśród ekspozycji prezentowanych przez studentów Koła Naukowego Eko-Energia (działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw) znalazły się panele fotowoltaiczne różnego typu, płaskie i próżniowe kolektory słoneczne, soczewki Fresnela, turbiny wiatrowe o poziomej i pionowej osi obrotu, silniki Stirlinga, kamera termowizyjna, pojazdy na wodór, rower elektryczny i inne. Koło Naukowe Uranium prezentowało natomiast budowę i zasadę działania elektrowni jądrowych. Najmłodsi uczestnicy mogli skosztować smakołyków kuchni molekularnej (owoce i słodycze mrożone ciekłym azotem) oraz grillowanych z użyciem energii promieniowania słonecznego kiełbasek.

Park Energetyczny - Eko-Energia

Swoje stanowiska miały także studenckie projekty: AGH Solar Boat (pionierski projekt obejmujący konstrukcję łodzi zasilanej energią słoneczną pod kątem startu w międzynarodowych zawodach łodzi solarnych Solar1 w Monako) oraz Projekt PIESZO (stworzenie płytki podłogowej wytwarzającej prąd z nacisku stóp). W ramach Parku Energetycznego odwiedzić można było ponadto stanowisko Konkursu Konstrukcji Studenckich KOKOS, a także zobaczyć bolidy wyścigowe zespołu AGH Racing Team oraz Rzeszow Racing Team.

Inny z elementów TZE, warsztaty i szkolenia specjalistyczne, obejmowały swoją tematyką zagadnienia budownictwa pasywnego, praktycznego wykorzystania termowizji, projektowania instalacji fotowoltaicznych, budowy i regulacji nowoczesnych instalacji HAVC, symulacji elementów odnawialnej energetyki rozproszonej z zastosowaniem metod CFD, a także wykorzystania nadprzewodzących magnesów chłodzonych ciekłym helem Warsztaty prowadzili specjaliści z firm branżowych (IBC Solar, Termocent, Em-Architektura, Danfoss), a także pracownicy i doktoranci Wydziału Energetyki i Paliw, AGH w Krakowie. Uzupełnieniem praktycznej części TZE był wyjazd do elektrowni wodnej Dąbie. Uczestnicy wyjazdu zostali oprowadzenie po obiekcie, gdzie nie tylko zapoznali się ze sposobem działaniem elektrowni, ale także poznali jej historię.

Podobnie, jak w poprzedniej edycji TZE, również tym razem odbył się quiz energetyczny oraz konkurs „Energetyczny 1 z 10”, wzorowany na popularnym teleturnieju. Na zwycięzców obu konkursów czekały atrakcyjne nagrody. Nie zabrakło też atrakcji dla nieco młodszych odbiorców – w tegorocznych Dniach Otwartych wzięło udział ponad 200 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Krakowa oraz z Przemyśla. Uczniowie uczestniczyli w specjalnie przygotowanych pokazach i eksperymentach laboratoryjnych oraz warsztatach poświęconych skojarzonemu wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej, a także mieli okazję zwiedzić Muzeum AGH i Doświadczalną Kopalnię AGH.

Organizatorami IV Tygodnia Zrównoważonej Energii była Fundacja Instytut Zrównoważonej Energetyki, Wydział Energetyki i Paliw (AGH w Krakowie), Studenckie Towarzystwo Naukowe oraz Koła Naukowe Eko-Energia i Uranium. Sponsor Diamentowy: EDF Polska oraz Ciepło dla Krakowa, Sponsorzy Platynowi: CC Poland Plus, Metalerg oraz RWE Polska. Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie www.tze.agh.edu.pl.

GALERIA ZDJĘĆ Z IV TYGODNIA ZRÓWNOWAŻONEJ ENERGII

SPONSORZY IV TYGODNIA ZRÓWNOWAŻONEJ ENERGII

PATRONI HONOROWI I PARTNERZY

PATRONI MEDIALNI

ORGANIZATORZY

INFORMACJA O DOFINANSOWANIU

logo-wfos-krakow

Organizacja IV Tygodnia Zrównoważonej Energii została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie