Piknik Eko-Energia w Jordanowie

I Jordanowski Piknik Eko-Energia odbył się 26 czerwca 2016 r. na Rynku Głównym w Jordanowie. Tematem przewodnim wydarzenia były sposoby na tanie i czyste ogrzewanie. 

W niedzielę, 26 czerwca 2016 r., na Rynku w Jordanowie zamiast rzędu samochodów pojawiły się namioty wystawowe, ekspozycje mobilne oraz scena z muzyką. Wszystko to za sprawą Fundacji Instytut Zrównoważonej Energetyki, Programu Dratewka, Studenckiego Koła Naukowego Eko-Energia oraz Pani Burmistrz Iwony Bilskiej - organizatorów wydarzenia, które dla mieszkańców gminy Jordanów i gmin ościennych było okazją do zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie systemów grzewczych i odnawialnych źródeł energii.

Podczas Pikniku naszą Fundację reprezentowali Krzysztof Sornek, Kamila Rzepka oraz Katarzyna Szramowiat. Wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z ofertą Fundacji, zrobić sobie zdjęcie kamerą termowizyjną oraz zapoznać się z przyrządami wykorzystywanymi w pomiarach mikroklimatu. Miłośnicy dwóch kółek, mogli spróbować swoich sił w jeździe na rowerze elektrycznym i porównać go ze standardowym jednośladem. Każdy chętny mógł ponadto sprawdzić swoją wiedzę w quizie energetycznym, a na najlepszych graczy czekały atrakcyjne nagrody.

Stanowisko Programu Dratewka oraz firmy Serigstrad reprezentowane było m.in. przez dr inż. Tomasza Mirowskiego, Aleksandrę Komorowską oraz Monikę Pepłowską. Uczestnicy Pikniku mogli zapoznać się z możliwościami redukcji niskiej emisji w oparciu o wykorzystanie lokalnych źródeł biomasy, a także zdobyć informacje na temat możliwości przyłączenia się do programu Dratewka. Podczas prowadzonych pokazów prezentowany był proces produkcji pelletu NES - specjalnego pelletu dedykowanego do niskoemisyjnych kotłów Serigstad. A na najmłodszych czekał konkurs rysunkowy.

piknik_jordanow_2016_05

Inną z firm z branży grzewczej był Cebud - firma specjalizująca się w budowie kominków, pieców i pieców akumulacyjnych zapewniających główne, niezależne ogrzewanie domów drewnem. Przedstawiciel firmy, dr inż. Paweł Knapik, prezentował sposób działania oraz możliwości instalacji pieców akumulacyjnych w budownictwie jednorodzinnym. 

Bardzo ciekawe stanowisko zaprezentowali studenci Koła Naukowego Eko-Energia, działającego przy Katedrze Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego Wydziału Energetyki i Paliw, AGH w Krakowie: Radosław Kot, Gabriela Ważny i Rafał Krajewski. Uczestnicy Pikniku mogli przekonać się na własne oczy do czego służą kolektory słoneczne, czym różni się panel fotowoltaiczny od kolektora słonecznego, jak działają turbiny wiatrowe o poziomej i pionowej osi obrotu, a także zapoznać się z wieloma innymi nowinkami technologicznymi. Na dzieci czekały z kolei łakocie mrożone w ciekłym azocie (w tak piękny i słoneczny dzień kuchnia molekularna cieszyła się ogromnym powodzeniem), a miłośnicy grillowania mogli skosztować kiełbaski pieczone z wykorzystaniem promieniowania słonecznego skupianego przy użyciu soczewki Fresnela. 

Podsumowując I Jordanowski Piknik Eko-Energia możemy stwierdzić, że zakończył się on sukcesem! Rodzinna atmosfera, piękna pogoda, interesujące ekspozycje - tak można w skrócie scharakteryzować to, co działo się podczas wydarzenia. Mamy nadzieję, że uczestnicy Pikniku zwiększyli swoją wiedzę w zakresie sposobów na tanie i czyste ogrzewanie, a także dowiedzieli się czegoś nowego na temat działania instalacji opartych na wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom Pikniku i już teraz zapraszamy na kolejne tego typu wydarzenia!

Galeria ZDJĘĆ Z I JORDANOWSKIEGO PIKNIKU EKO-ENERGIA